فارسی العربیة
صفحه اصلی مقالات دروس خارج مجله کلام اسلامی تصاویر استفتائات اخبار قاموس المعارف ریحانة الأدب
گروه های خبری
آخرین اخبار
دو توصیه آیت الله العظمی سبحانی به طلاب و فضلا
حضرت آیت الله سبحانی در درس خارج اصول خود، طلاب و فضلا را به دو نکته مهم توصیه کردند.

آیت الله سبحانی در درس خارج اصول در مسجد اعظم قم به روایتی از امام حسن(ع) اشاره کردند و گفتند: در این روایت آمده است: «الإمامُ الحسنُ علیه السلام ـ لمّا دعا بَنیهِ و بَنی أخیهِ ـ : إنّکُم صِغارُ قَومٍ و یُوشِکُ أن تَکونوا کِبارَ قَومٍ آخَرینَ، فَتَعَلَّمُوا العِلمَ، فَمَن لم یَستَطِعْ مِنکُم أن یَحفَظَهُ فَلْیَکتُبْهُ و لیَضَعْهُ فی بَیتِهِ/ امام حسن علیه السلام ـ آن گاه که فرزندان و برادر زادگان خود را احضار کرد ـ فرمود : شما خردسالانِ قومی (نسلی) هستید که به زودی بزرگان قوم (نسلی) دیگر می شوید. پس دانش بیاموزید و هر یک از شما که نمی تواند علم را در حافظه اش نگه دارد، آن را بنویسد و در خانه اش نگهداری کند».

ايشان ابراز داشتند: اگر بخواهی شخص را نصیحت کنی، آیا او را تحقیر می کنی؟ خیر؛ چون با تحقیر کلامت بی اثر می شود؛ پس باید او را شخصیت دهی و او را بزرگ نمایی.

معظم له خاطرنشان ساختند: این قانون طبیعت است که اگر بخواهیم کسی را نصیحت کنیم، باید به او شخصیت دهیم تا حرف بعدی ما را گوش دهد.

آيت الله العظمي سبحاني در پایان تصریح کردند: بنابر این روایت، عالم کسی است که حافظ بر مطالب بوده و اهل قلم باشد و طلاب و فضلا هم باید در دوران تحصیل به خوبی درس خوانده و قلم بزنند.