فارسی العربیة
صفحه اصلی مقالات دروس خارج مجله کلام اسلامی تصاویر استفتائات اخبار قاموس المعارف ریحانة الأدب
گروه های خبری
آخرین اخبار
حفظ و کاربست سنت‌های اخلاقی حوزویان و خانواده‌های آنان یک ضرورت است.
آیت‌الله العظمی سبحانی در دیدار با اعضای شورای عالی حوزه های علمیه گفتند: ما نباید کسانی را که دارای صدای خوب و استعداد خطابه هستند درگیر کفایه و مکاسب کنیم؛ البته باید یک دوره فقه و اصول خوانده شود ولی نباید مبلغین و خطبا وقت خود را در مبانی اجتهاد بگذرانند زیرا جامعه به این گروه نیز نیازمند است.

معظم له در دیدار اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه که در موسسه امام صادق(ع) برگزار شد،در سخنانی بیان داشتند: مشکل بزرگی که از ناحیه حوزه‌های علمیه در کشور حس می‌شود کمبود خطیب قوی است.
ایشان تصریح کردند: در سال‌های گذشته منبری های  قوی همچون واعظ شهیر مرحوم فلسفی وظیفه هدایت‌گری و موعظه داشتند و در این راه تجربه‌های فراوانی به دست آورده بودند، امروزه از وضعیت برخی استان‌ها باخبرم که با کمبود منبری مواجه هستند.

اجتهاد کیان شیعه است
معظم له خاطرنشان کردند: حوزویان باید در دو بخش اجتهاد که کیان شیعه محسوب می‌شود و تبلیغ و منبر در جامعه حضورداشته باشند.
ایشان تأکید کردند: 70 سال قبل یا بیشتر در فیضیه شاهد این بودم که طلاب در حجره‌های خود آموزش و تمرین  منبر داشتند و در جمع طلاب منبر می‌رفتند تا متوجه اشکالات خود شوند.
آیت الله العظمی سبحانی با اشاره به اهمیت مسئله استعداد سنجی در حوزه‌های علمیه بیان کردند: خدای تعالی هرکس را با استعدادی خلق کرده است و باید در حوزه استعداد سنجی شود.
ایشان مطرح کردند: نباید کسانی را که دارای صدای خوب و استعداد خطابه هستند درگیر کفایه و مکاسب کنیم و البته باید یک دوره فقه و اصول خوانده شود؛ ولی نباید مبلغین و خطبا وقت خود را در مبانی اجتهاد بگذرانند، زیرا جامعه به منبری نیز نیازمند است.

لزوم حفظ سنت های حوزوی
آیت‌الله العظمی سبحانی عنوان کردند: اساتید حوزه علمیه قم باید همانند علمای گذشته باعلاقه تدریس کنند و به مراحل بالا برسند، حفظ سنت‌های حوزوی یکی از مهم‌ترین مسائل است.
ایشان تصریح کردند: حوزه باید برای اخلاق اجتماعی و عملی طلاب برنامه داشته باشد و زی طلبگی را در بین طلاب نهادینه کند تا خدای‌ناکرده در موارد نادری خلاف عرف صورت نگیرد.

تربیت مبلغان بین‌المللی
ایشان در ادامه با اشاره به اهمیت تربیت مبلغان بین‌المللی خاطرنشان کردند: سعودی‌ها با پول نفت در حال تربیت مبلغ هستند، امروز در کشور هند به مبلغان، عربی آموزش می‌دهند و آن‌ها خطبه‌های عربی را بهتر از عرب‌زبانان بیان می‌کنند.

آموزش زبان عربی به مبلغان
معظم له گفتند: معتقدم حوزه علمیه قم به فراخور نیاز و استعداد حداقل به 10 درصد طلاب زبان عربی آموزش دهند تا بتوانند تبلیغ عربی داشته باشند و در مجامع بین‌المللی با مذاهب دیگر به عربی و بدون مترجم به تبادل‌نظر بپردازند.

تقدیر از شورا و مدیریت حوزه های علمیه
ایشان در پایان با اشاره به فعالیت دشوار مدیریت حوزه‌های علمیه بیان داشتند: شورای عالی و مدیریت حوزه‌های علمیه فعالیت خوبی داشته‌اند و باید از آن‌ها تقدیر کرد، زیرا مدیریت حوزه دارای دشواری فراوانی است.
لازم به ذکر است: در ابتدای این دیدار آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری، دبیر شورای عالی  و آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه گزارشی از فعالیت‌ها و افق پیش روی حوزه ارائه نمودند.
و در ادامه نیز دیگر اعضای شورای عالی حوزه به بحث و تبادل نظر در مباحث جاری حوزه پرداختند.