فارسی العربیة
صفحه اصلی مقالات دروس خارج مجله کلام اسلامی تصاویر استفتائات اخبار قاموس المعارف ریحانة الأدب
مقالات برگزیده
دسترسی سریع به مقاله
دلائل وجود امام مهدی عجل الله تعالی فرجه
شبهه 34
ما یقیناً می‎دانیم که دین با آمدن محمد (ص) کامل شد و دین نیازی ندارد که کس دیگری آن را کامل کند؛ بلکه نیاز به مبلّغ دارد و این امر به وسیله افراد معتمد و امین که ناقلان دین و قرآن هستند، انجام می‎شود!

ما یقیناً میدانیم که دین با آمدن محمد (ص) کامل شد و دین نیازی ندارد که کس دیگری آن را کامل کند؛ بلکه نیاز به مبلّغ دارد و این امر به وسیله افراد معتمد و امین که ناقلان دین و قرآن هستند، انجام میشود! [ر.ک: همان، ص 60-59]

پاسخ:

کمال دین با بیان امامت

کمال دین به این معناست که تمام عناصر بایسته برای سعادت بشر، در آن بیان گردیده و از جمله چیزهایی که در دین بیان شده، امامت است. بر اساس روایتی اهل سنت از ابو‌هریره و ابو سعید الخدری: آیه کمال دین در روز اعلام ولایت علی (ع) به صورت علنی یعنی در روز غدیر خم نازل شده است.[126] بنابر منابع شیعه و روایات رسیده از اهل بیت (ع ه) این مطلب از مسلمات است.
اما اینکه گفته: «این امر به وسیله افراد معتمد و امین که ناقلان دین و قرآن هستند، انجام می‌شود»، پاسخش این است که: 
اولاً نقل افراد معتمد، مانع از بروز اختلاف در تفسیر آیات قرآن و سنت نبوی نیست؛ لذا به انسان معصوم نیاز هست که وی انسان‌ها را بر سر دو راهی‌ها و اختلافات به راه حق راهنمایی کند.
ثانیاً دخالت قدرتمندان در مسئله نقل معارف دین، چیزی است که تاریخ آن را به وضوح به ثبت رسانده است؛ بنابراین اگر معصوم در کار نباشد با گذشت زمان قدرتمندان به‌وسیله عوامل خود همان چیزی را که می پسندند به نام دین و به نقل از پیامبر، برای دیگران مطرح می‌کنند و تحریفاتی در دین به وجود می آورند. [127]

[126]. از ابی سعید خدری نقل شده است که گفت: چون پیامبر (ص)، علی (ع) را در روز غدیر خم نصب کرد و ولایت او را اعلام نمود، جبرئیل این آیه را بر پیامبر فرود آورد: «اليوم اكملت لكم دينكم»؛ «امروز دین شما را برای شما کامل نمودم...» ر.ک: تفسير الدر المنثور، ج 3، ص 19، ذيل آيه 3 سوره مائده.
[127]امام مهدي حقيقتي تابناک، مرتضی ترابي، ص 129.