فارسی العربیة
صفحه اصلی مقالات دروس خارج مجله کلام اسلامی تصاویر استفتائات اخبار قاموس المعارف ریحانة الأدب
مقالات برگزیده
دسترسی سریع به مقاله
غیبت امام مهدی عجل الله تعالی فرجه
شبهه 108
چگونه ممکن است که اختلافات زیادی در مورد سال ولادت او و کیفیت حمل و ولادت او و اسم مادر و مدت غیبتش و سبب غیبتش وجود داشته باشد و سپس از شروط حجت بودن وی این است که معروف باشد!؟

چگونه ممکن است که اختلافات زیادی در مورد سال ولادت او و کیفیت حمل و ولادت او و اسم مادر و مدت غیبتش و سبب غیبتش وجود داشته باشد و سپس از شروط حجت بودن وی این است که معروف باشد!؟ (نگا: کتاب اسراء مع الامام الثانی عشر، ناصح عبدالرحمن امین، ص 65-73). [ر.ک: همان، ص 114]

پاسخ:

وجود اختلاف در عقاید

نخست اینکه در طی تاریخ، در هر امر حقی (مثل توحید، نبوت، معاد و...) اختلاف‌های زیادی پیدا شده است؛ بنابراین وجود اختلاف در جزئیات مربوط به حضرت مهدی (عج) دلیل بر معروف نبودن وی نیست؛ بلکه وجود امام مهدی (عج) مثل هر حقیقتِ دیگری معروف و شناخته شده است. البته برای کسانی که از تعصب کورکورانه بیرون بیایند و تسلیم حق شوند؛ وگرنه هر دلیلی هم بیاید انسان متعصب آن را نخواهد شناخت و باور نخواهد کرد. چنان که قرآن می‌فرماید:
وَ لَوْ فَتَحْنَا عَلَيهْم بَابًا مِّنَ السَّمَاءِ فَظَلُّواْ فِيهِ يَعْرُجُونَ لَقَالُواْ إِنَّمَا سُكِّرَتْ أَبْصَارُنَا بَلْ نحَنُ قَوْمٌ مَّسْحُورُون؛[264] و اگر درى از آسمان به روى آنان بگشاييم، و آنها پيوسته در آن بالا روند. باز مىگويند: «ما را چشمبندى كردهاند بلكه ما [سر تا پا] سحر شدهايم!
ثانیاً: اختلاف در کیفیت، دلیل بر نفی اصل وجود نیست. چنان که در مورد روز و سال ولادت پیامبر اسلام نیز اختلاف شده است. به هر حال عدم علم به کیفیت در هیچ منطقی دلیل بر عدم وجود نیست.
ثالثاً: در میان علمای شیعۀ اثنی عشریه تقریباً درباره زمان ولادت حضرت مهدی (عج) اتفاق نظر هست و احیانا وجود بعضی از نقل‌های مختلف، دلیل بر اختلاف اقوال نیست. این نکته روشن است که معروف بودن، غیر از آشکار بودن است. امام مهدی (عج) معروف و شناخته شده است؛ هر چند آشکار نیست و در پاسخ شبهه 106 بیان شد که آشکار بودن از شرایط حجت خدا در زمین نیست؛ بلکه گاهی ممکن است به جهت عواملی مخفی باشد.  [265]

[264]. حجر، آیه 14-15.
[265]امام مهدي حقيقتي تابناک، مرتضی ترابي، ص 279.