فارسی العربیة
صفحه اصلی مقالات دروس خارج مجله کلام اسلامی تصاویر استفتائات اخبار قاموس المعارف ریحانة الأدب
مقالات برگزیده
دسترسی سریع به مقاله
غیبت امام مهدی عجل الله تعالی فرجه
شبهه 101
دوم: از جمله علل مخفی شدن او: برای بررسی و امتحان آزمايش بود. از ابن ابی یعفور نقل شده که گفت از اباعبدالله شنیدم که گفت: ... باید مردم بررسی شوند و غربال شوند و از غربال بسیاری از آنها استخراج شوند؛ این در حالی است که امتحان و آزمايش به غیبت یا ظهور کسی تعلق ندارد و همواره بوده و خواهد بود.

دوم: از جمله علل مخفی شدن او: برای بررسی و امتحان آزمايش بود. از ابن ابی یعفور نقل شده که گفت از اباعبدالله شنیدم که گفت: ... باید مردم بررسی شوند و غربال شوند و از غربال بسیاری از آنها استخراج شوند (کلینی، الکافی، 1/370)؛ این در حالی است که امتحان و آزمايش به غیبت یا ظهور کسی تعلق ندارد و همواره بوده و خواهد بود. [ر.ک: همان، ص 110-109]

پاسخ:

امتحان به وسیلۀ غیبت

امتحان یکی از سنت‌های خداست که در هر زمان و مکان در طول تاریخ جریان دارد؛ ولی نوع امتحان‌ها با هم فرق می‌کند ممکن است امتحان کسی با ترس ناشی از جنگ‌ها، و امتحان کسی دیگر به فقر باشد و امتحان شخص سوم به مریضی و یا مرگ نزدیکان باشد. بنابراین امتحان‌ها انواع و اقسام دارد که یکی از امتحان‌ها چنان‌که در امت‌های گذشته هم جریان داشت - غیبت پیشوا و رهبر جامعه است. قرآن دربارۀ قوم موسی می‌فرماید:
قالَ فَإِنَّا قَدْ فَتَنَّا قَوْمَكَ مِنْ بَعْدِكَ وَ أَضَلَّهُمُ السَّامِرِيّ؛[259] ما در نبود تو قومت را آزموديم و سامرى آنان را گمراه كرد.
بنابراین یکی از آزمایش‌های الهی، غایب شدن رهبر مردم است که این خود وسیله می‌شود که انسان‌هایی که ایمان حقیقی دارند، از سست ایمان‌ها شناخته شوند. این نوع آزمایش خدا در مورد حضرت مهدی (عج) هم جاری است؛ با این فرق که دوره آزمایش در زمان حضرت موسی (ع) کوتاه بوده و در روزگار حضرت مهدی (عج) طولانی است. این تفاوت به اصل وجود چنین امتحان الهی ضرر نمی‌رساند. [260]

[259]. طه، آیه 85.
[260]امام مهدي حقيقتي تابناک، مرتضی ترابي، ص 272.