فارسی العربیة
صفحه اصلی مقالات دروس خارج مجله کلام اسلامی تصاویر استفتائات اخبار قاموس المعارف ریحانة الأدب
مقالات برگزیده
دسترسی سریع به مقاله
غیبت امام مهدی عجل الله تعالی فرجه
شبهه 93
آیا مخفی شدن برای او واجب است یا مستحب؟ اگر مخفی شدن واجب است؛ چرا امامان قبل مخفی نشده‏اند؟ مخصوصاً کسانی که طبق ادعای شیعه با سم و یا با شمشیر کشته شدند.

آیا مخفی شدن برای او واجب است یا مستحب؟ اگر مخفی شدن واجب است؛ چرا امامان قبل مخفی نشدهاند؟ مخصوصاً کسانی که طبق ادعای شیعه با سم و یا با شمشیر کشته شدند. [ر.ک: همان، ص 107]

پاسخ:

وجوب پنهان زیستی امام مهدی (عج)

مخفی شدن برای او به دستور خداوند متعال بوده است و قطعاً واجب است، نه مستحب. اما اینکه چرا دیگر امامان مخفی نشدند، پاسخ آن این است که امام مهدی (عج) وظیفه‌ای بر عهده دارد که دیگر امامان اهلبیت (ع ه)آن وظیفه را به عهده نداشتند و آن تحقق وعده الهی در پیروزی نهایی اسلام بر کفر و حق بر باطل در کل جهان است[256]. بر اساس چنین وظیفه ای است که امام مهدی (عج) باید زنده بماند تا این وظیفه را در شرایط مساعد عهده دار شود؛ و زنده ماندن وی وابسته به مخفی شدن است؛ پس مخفی شدن او واجب خواهد بود نه مستحب. [257]

[256]. قرآن مى‏فرماید: «هُوَ الَّذِی أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَی وَ دِینِ الْحَقِّ لِیُظْهِرَهُ عَلَی الدِّینِ کُلِّهِ وَ لَوْ کَرِهَ الْمُشْرِکُون»؛ «خداوند رسولش را برای هدایت و دین حق ارسال نمود تا این‌که دین اسلام را بر تمام ادیان آسمانی غلبه بدهد؛ ولو این‌که مشرکین خوش نداشته باشند.»
جمله: «لِیُظْهِرَهُ عَلَی الدِّینِ کُلِّهِ»؛ یعنی دین اسلام بر تمام ادیان غالب خواهد آمد و مسأله‌ای است که در این آیه آمده و مفسران نامی اهل سنت، مثل قرطبی، فخر رازی، أبو حیان، ثعلبی و ... اتفاق نظر دارند که این آیه مربوط دوران حضرت مهدی (عج) است. و سبکی گفته «غلبه اسلام بر سایر ادیان در زمان خروج و قیام حضرت مهدی (عج) اتفاق خواهد افتاد. هیچ فردی در کره زمین نمی‌ماند، جز اینکه بعد از قیام مهدی داخل دین اسلام می‌شود.» ر.ک: تفسیر امام قرطبی، ج 8، ص121؛ تفسیر فخر رازی، ج 16، ص40؛ تفسیر بحر المحیط، ج 5، ص34؛  تفسیر زاد المسیر ابن جوزی، ج 3، ص290؛ تفسیر الثعلبی، ج 5، ص35؛ مجمع البیان طبرسی، ج‌5، ص35.
[257]امام مهدي حقيقتي تابناک، مرتضی ترابي، ص 265.