فارسی العربیة
صفحه اصلی مقالات دروس خارج مجله کلام اسلامی تصاویر استفتائات اخبار قاموس المعارف ریحانة الأدب
مقالات برگزیده
دسترسی سریع به مقاله
غیبت امام مهدی عجل الله تعالی فرجه
شبهه 92
ما در زمان خود می‏بینیم و در زمان‌های قبل در کتاب‌ها خوانده‏ایم که بسیاری از دروغگویان ادعای نبوت کرده‏اند و بعضی ادعای مهدویت کرده‏اند و کسی از آنها کشته نشده است، مخصوصاً در زمان ما، اگر او خروج کند و بگوید من مهدی هستم، چه کسی او را می‏کشد؟ و چه کسی در مورد او تحقیق می‏کند!؟

ما در زمان خود میبینیم و در زمان‌های قبل در کتاب‌ها خواندهایم که بسیاری از دروغگویان ادعای نبوت کردهاند و بعضی ادعای مهدویت کردهاند و کسی از آنها کشته نشده است، مخصوصاً در زمان ما، اگر او خروج کند و بگوید من مهدی هستم، چه کسی او را میکشد؟ و چه کسی در مورد او تحقیق میکند!؟ [ر.ک: همان، ص 107-106]

پاسخ:

مقابله قدرتمندان با تهدید ها

دروغ گویان که ادعای مهدویت و یا نبوت می‌کنند، گاهی افراد سفیه وکم عقلی هستند و در ورای این ادعا اهداف مهم اجتماعی را دنبال نمی‌کنند. البته حکومت‌ها با چنین اشخاصی کار ندارند؛ چون خطری برای آنها ندارد، ولی در مواردی که این ادعا برای رسیدن به قدرت باشد و ادعا کننده مقابله علنی با حکومت‌ها را برنامه اصلی خود قرار دهد و علناً به صورت مسلحانه در برابر حکومت‌ها قد علم ‌کند، قطعاً حکومت‌ها به مقابله با او بر می خیزند و رهایش نمی‌کنند. موارد آن چه در تاریخ گذشته وچه در دوران معاصر کم نیست. ما به ذکر یک نمونه از دوران معاصر اکتفا می‌کنیم:
در سال 1400 هجری قمری محمد بن عبد‌الله قحطانی وهابی در اطراف کعبه قیام کرد و ادعای مهدی بودن نمود که هم‌فکران عثمان الخمیس یعنی رژیم عربستان، او و یارانش را در خانه امن خدا مهلت ندادند و به فجیع ترین شکل آنها را کشتند.
روشن است اگر کسی ادعای مهدویت کند و هیچ گونه مخالفتی با قوای حاکم از خود نشان ندهد، چون خطری برای حکومت‌ها ندارد، ممکن است حکومت‌ها با او کاری نداشته باشند؛ بلکه از وی برای منافع خود بهره برداری کنند. بنابراین، قیاسِ کار امام مهدی (عج) با مدعیان دروغین مهدویت - آن هم مدعیانی که هیچ گونه ادعایی برای حکومت ندارند - قیاس مع الفارق بوده و بطلان آن آشکار است. [1]

[1]امام مهدي حقيقتي تابناک، مرتضی ترابي، ص 264.