فارسی العربیة
صفحه اصلی مقالات دروس خارج مجله کلام اسلامی تصاویر استفتائات اخبار قاموس المعارف ریحانة الأدب
مقالات برگزیده
دسترسی سریع به مقاله
پاسخ جوان شیعی به پرسشهای وهابیان
مذهب شیعه به وسیله راویانی مانند زراره و دیگران به آن‌ها رسیده است. در عین حال، امامان شیعه این افراد را مذمّت کرده‌اند اما شیعیان با اعتماد به قول افرادِ مذمّت شده، نظر امام خود را ردّ می‌کنند! این چگونه است؟
مذهب شیعه به وسیله راویانی مانند زراره و دیگران به آن‌ها رسیده است. در عین حال، امامان شیعه این افراد را مذمّت کرده‌اند اما شیعیان با اعتماد به قول افرادِ مذمّت شده، نظر امام خود را ردّ می‌کنند! این چگونه است؟

پاسخ
اوّلًا: شیعه در مورد معارف و احکام، تقریباً از 15000 راوی بهره گرفته و از این طریق احادیث اهل بیت علیهم السلام را نگهداری کرده است. چنین نیست که معارف و احکام را از چند فرد اندک گرفته باشند که مذمّت شده‌اند و درصورت ثبوت مذمّت، آیین تشیع فرو ریزد.
نگاهی کوتاه به کتاب «تنقیح المقال» علّامه مامقانی و کتاب «معجم رجال الحدیث» آیة اللَّه خویی، عظمت راویان و کثرت حافظان حدیث روشن می‌شود.
ثانیاً: اگر مذمّتی درباره «زراره» وارد شده، روایاتی هم در مدح او رسیده است و خود حضرات ائمه در روایات مدح یادآور می‌شوند که ما با نکوهش این افراد، می‌خواهیم جان و مال آن‌ها را حفظ کنیم؛ زیرا زرارة بن اعین، از رجال سرشناس کوفه و کاملًا شناخته شده بود، ارتباط نزدیک او با امامصادق علیه السلام جای گفتگو نبود، ولی در عین حال، خلافت اموی و عباسی درباره آن‌ها حساسیت داشت؛ زیرا شیخ قبیله و در عین
حال عالم و دانشمند بود. ائمه در برخی مجالس که مأموران اطلاعاتی نظام حضور داشتند، به نکوهش او و دو تن از یارانش پرداخت تا جان و مال او را در شرایط خفقان حفظ کنند. هرکس شرایط خفقان و ترس و قتل و وحشت آن دوران را به خاطر آورد، متوجه خواهد شد چرا ائمه اهل بیت برخی از شیعیان نزدیک به خود را نکوهش می‌کردند. آنان می‌خواستند جان شیعیان را حفظ کنند و دستگاه حکومت نفهمد آنان به اهل بیت منسوب و شیعه‌اند. ابوبصیر به امامصادق علیه السلام می‌گوید: «فدایت شوم! ما را لقبی می‌دهند که پشت ما را می‌شکند. دل‌های ما را می‌میراند و حاکمان بر اثر همین لقب خون ما را حلال می‌دانند ... امام می‌فرماید:
لقب رافضه را می‌گویی؟ می‌گوید: آری ...». «1» این گوشه‌ای از شرایط وحشتناک آن زمان است. «1»

1- پاسخ جوان شیعی به پرسشهای وهابیان، محمد طبری، ص 355