فارسی العربیة
صفحه اصلی مقالات دروس خارج مجله کلام اسلامی تصاویر استفتائات اخبار قاموس المعارف ریحانة الأدب
مقالات برگزیده
دسترسی سریع به مقاله
پاسخ جوان شیعی به پرسشهای وهابیان
پیامبر دستور داده است امتش همسری شایسته اختیار کنند، چرا خودش- البته در نظر شیعه- با همسر شایسته ازدواج نکرد؟
پیامبر دستور داده است امتش همسری شایسته اختیار کنند، چرا خودش- البته در نظر شیعه- با همسر شایسته ازدواج نکرد؟

پاسخ
این پرسش نیز مکرر طرح گردیده و پاسخش را گفته‌ایم که شیعه درباره همسران پیامبرصلی الله علیه و آله جز آنچه که در قرآن و احادیث پیامبرصلی الله علیه و آله آمده، چیزی نمی‌گوید.
در آن زمان، جامعه اسلامی، جامعه‌ای واحد بود و افراد حق داشتند با یکدیگر ازدواج کنند. این دلیل بر آن نیست زنانی که پیامبر با آنان ازدواج کرده و یا خانواده آنان تا آخر با عدالت زیسته‌اند، بلکه از آغاز آیه تحریم استفاده می‌شود برخی از آنان دچار نافرمانی شدند؛ چنان که می‌فرماید:
إِنْ تَتُوبا إِلَی اللَّهِ فَقَدْصَغَتْ قُلُوبُکُما وَ إِنْ تَظاهَرا عَلَیْهِ فَإِنَّ اللَّهَ هُوَ مَوْلاهُ وَ جِبْرِیلُ وَصالِحُ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْمَلائِکَةُ بَعْدَ ذلِکَ ظَهِیرٌ. «1»
« (ای همسران پیامبر) اگر شما دو تن از عمل خود توبه کنید، به نفع خودتان است. دلهایتان از حق منحرف گشته، اگر برضدّ پیامبر تبانی و همدستی کنید، بدانید که پشیمان شوید. پس بدانید که خدا و جبرئیل و مؤمنانِ شایسته و فرشتگان پشتیبان او خواهند بود.»
شأن نزول این آیه و آیات قبل، مربوط به عایشه و حفصه است. «2» از آیات سوره تحریم استفاده می‌شود که زنان پیامبر، بهترین زنان دوران خود نبودند؛ زیرا درباره آنان می‌گوید:
عَسی رَبُّهُ إِنْ طَلَّقَکُنَّ أَنْ یُبْدِلَهُ أَزْواجاً خَیْراً مِنْکُنَّ مُسْلِماتٍ مُؤْمِناتٍ قانِتاتٍ .... «3»
«امید است اگر پیامبر شما را طلاق دهد، خداوند زنانی بهتر از شما به جایتان با او همسر کند؛ زنانی مسلمان، مؤمن، مطیع و ...»
این که قرآن می‌فرماید: خداوند زنانی بهتر از شما از نظر ایمان، اسلام، اطاعت و ... نصیب پیامبر می‌کند،صریح در این است که زنان پیامبر جزو بهترین‌ها نبوده‌اند. لازم است این نکته را هم در همین‌جا یادآور شویم که اگر آیه تطهیر شامل زنان پیامبر می‌شد، آنان به حکم تطهیر الهی جزو بهترین زنان می‌بودند، امّا چون در این آیه سوره تحریم می‌فرماید: «آنان بهترین نیستند.» پس آیه تطهیر شامل حال زنان پیامبر نمی‌شود البته روایات بسیاری نیز بر این امر دلالت دارد. «4»

1- . تحریم: 4
1- الدرّ المنثور.
2- تحریم: 5
4. پاسخ جوان شیعی به پرسشهای وهابیان، محمد طبری، ص 271