فارسی العربیة
صفحه اصلی مقالات دروس خارج مجله کلام اسلامی تصاویر استفتائات اخبار قاموس المعارف ریحانة الأدب
مقالات برگزیده
دسترسی سریع به مقاله
پاسخ جوان شیعی به پرسشهای وهابیان
ابوبکر با افراد مرتد جنگید ولی در نظر شیعه، علی‌بن ابی‌طالب برای این‌که مردم مرتد نشوند، قرآنی را که پیامبرصلی الله علیه و آله بر او املا کرده بود، بیرون نیاورد؟
ابوبکر با افراد مرتد جنگید ولی در نظر شیعه، علی‌بن ابی‌طالب برای این‌که مردم مرتد نشوند، قرآنی را که پیامبرصلی الله علیه و آله بر او املا کرده بود، بیرون نیاورد؟

پاسخ
دو ادعا در اینجا مطرح گردیده و برای هیچ یک مدرکی ارائه نشده است.
اوّلًا: ابوبکر با مرتدها نجنگید، بلکه جنگ او با کسانی بود که از پرداخت زکات خودداری کرده بودند و دلیلشان این بود که: ما خلیفه برگزیده گروهی از مهاجرین و انصار را به رسمیت نمی‌شناسیم. البته این جنگ‌ها در تاریخ به نام نبرد با مرتدان معروف شده و کوشش گردیده که آیه 54 سوره مائده را ناظر به آن بدانند، در حالی که به قول طبری، شأن نزول آیه، ارتباطی به مسأله زمان ابوبکر ندارد. «1» بنابراین، در حقیقت جنگ او با گروهی بود که به هر علتی، از پرداخت زکات خودداری می‌کردند و هرگز اصلی از اصول اسلام را منکر نشده بودند.
ثانیاً: کدام شیعه و در کدام کتاب گفته است که علی علیه السلام قرآنی را که پیامبر برای او املا کرد، به خاطر مرتد نشدنِ مردم بیرون نیاورد؟ اتفاقاً علی علیه السلام قرآنی را که پس از پیامبرصلی الله علیه و آله، طبق ترتیب نزول جمع کرده بود، ارائه کرد، وقتی استقبال نکردند، او هم آن را نزد خود محفوظ نگه داشت. گرد آورنده این پرسش‌ها اگر اهل دانش بود، هرگز این سخن را نمی‌گفت.
قرآن علی علیه السلام در کتاب تاریخ یعقوبی و مصابیح الأنوار به‌طور مفصل آمده است. هیچ تفاوتی با این قرآن جز در تقدیم و تأخیر سوره‌ها ندارد. «2» «3»

1- تفسیر طبری، ج 4، صص 285 و 286
1- تاریخ یعقوبی، ج 2، صص 135- 136، چاپ بیروت، دار صادر؛ طبقات کبری، ج 2، ص 338؛ الاستیعاب، بخش سوم، ص 976 وعبدالکریم اشعری شهرستانی در کتاب« مصابیح الأنوار»، ج 1، ص 125 در مورد قرآن امام سخن گفته است.
3. پاسخ جوان شیعی به پرسشهای وهابیان، محمد طبری، ص 115